Trwałość paneli LVT
DLACZEGO PŁYTKI I PANELE LVT SĄ TAK WYTRZYMAŁE?
Poza doskonałym dizajnem płytki i panele LVT mają wiele zalet. Wysokiej jakości wykładziny winylowe LVT wyróżniają się trwałością, odpornością na uszkodzenia i mocną strukturą.
Wynika to z ich wielowarstwowej konstrukcji, starannie opracowanej technologii oraz testów wytrzymałości na określonych etapach produkcji. Panele LVT muszą być odporne na intensywną eksploatację w ruchu pieszym w obiektach publicznych (sklepach, kawiarniach i restauracjach, hotelach, salach bankietowych, siłowniach … ) i wytrzymałe na obciążenia miejscowe, którym zostają codziennie poddane – nacisk przedmiotów, mebli, krzeseł, ślady łap domowych pupili… Dlatego ponad atrakcyjnym dizajnem, podłoga winylowa musi spełniać przede wszystkim wysokie wymogi użytkowe…
Z CZEGO WYNIKA TRWAŁOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ PANELI LVT?
Spośród wielu zalet uwagę zwraca trwałość i wytrzymałość paneli winylowych. Panele LVT są tak wytrzymałe, że stanowią znakomite rozwiązania podłogowe dla wzmożonego ruchu w przestrzeniach publicznych i komercyjnych. Budowa paneli LVT opiera się na wielowarstwowej konstrukcji, przy czym najważniejszą warstwą chroniącą jest warstwa użytkowa. Warstwa użytkowa (nazywana również warstwa ścierną) decyduje o trwałości i wytrzymałości paneli LVT. Tworzy ją bezbarwna powłoka poliuretanowa, która może być wzbogacona o dodatkowe wzmacniające komponenty. Warstwa użytkowa znajduje się na wierzchu co najmniej 4 innych warstw, które stanowią konstrukcję paneli LVT. Bezpośrednio przylega do warstwy dekoracyjnej i precyzyjnie ją pokrywa. Warstwa użytkowa jest często najdroższą częścią LVT, ponieważ pełni najważniejszą rolę. Ma kluczowe znaczenie w ochronie paneli winylowych podczas eksploatacji, a także zapewnia jak najlepszą żywotności podłogi. Parametrem definiującym jest grubość warstwy użytkowej (Wearlayer thickness). Im większa jest grubość warstwy użytkowej, tym trwalsza jest struktura paneli winylowych i są one bardziej wytrzymałe. Grubość warstwy użytkowej mieści się w przedziale 0,2 mm – 1 mm. Na jej podstawie określane jest przeznaczenie podłogi LVT. Podłoga do przestrzeni publicznych i komercyjnych spełnia wymogi 0,5 mm – 1 mm grubości warstwy użytkowej. Są to przestrzenie, gdzie ruch pieszy jest wzmożony i bardziej intensywny. Cieńsza warstwa użytkowa 0,3 mm będzie odpowiednia w mieszkaniach i przestrzeniach domowych, gdzie ruch jest zdecydowanie mniejszy.


Warstwa użytkowa wskazuje również na sposób konserwacji i utrzymywania czystości podłogi.
Panele LVT nie potrzebują regularnej konserwacji – nakładania powłok polimerowych, woskowania i polerowania. Dzięki warstwie ściernej zapewniającej ochronę pielęgnacja LVT jest prosta. Do codziennego sprzątania wystarczy zamiatanie podłogi i przemywanie jej wilgotnym mopem z mikrofazy.
STABILNOŚĆ WYMIAROWA PANELI WINYLOWYCH – DLACZEGO JEST TAK WAŻNA?
Panel winylowy jest starannie opracowanym produktem wielowarstwowym. Do produkcji podłogi winylowej wykorzystuje się włókno szklane, które jest materiałem bazowym płytek i paneli LVT. Stanowi ono rdzeń paneli i nadaje im właściwą stabilność i trwałość produktową. Wysokiej jakości płytki i panele winylowe zawierają wielowarstwowe włókno szklane, co zapewnia im bardzo dobrą stabilność wymiarową. Parametr stabilności wymiarowej (Dimensional stability) jest niezwykle istotnym czynnikiem. Określa on, jak produkt reaguje po poddaniu go na działania ciepła, jak zmieniają się wymiary produktu pod wpływem zmieniającej się temperatury w pomieszczeniu.
Dla paneli winylowych i płytek LVT wartość parametru stabilności wymiarowej mieści się w przedziale od ≤0,05% do 0,4%, przy czym wskaźnik ≤0,05% charakteryzuje najlepsze, wysokiej klasy produkty o bardzo dobrej stabilności wymiarowej.
Im niższa procentowo wartość tego parametru, tym płytki i panele lepiej znoszą zmiany cieplne, mniej reagują na temperaturę pomieszczenia, zachowują fabryczne wymiary, nie kurczą się i nie rozkurczają. Dzięki temu na łączeniach paneli LVT nie powstają wyraźne szpary czy szczeliny i zachowany jest spójny efekt wizualny podłogi.

satomopole@gmail.com

Telefon
+48 602 45 29 45

Adres
ul. Brynicka 7A
45-920 Opole
ul. Brynicka 7A
45-920 Opole